Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
24
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
22
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
18
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
17
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
12
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
09
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
25
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
24
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
22
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
16
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
White House Down

White House Down

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry