Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
History of the Occult

History of the Occult

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
24
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
One in a Thousand

One in a Thousand

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Teddy

Teddy

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
Isabella

Isabella

2020
×
Edit this entry  
21
Red Screening

Red Screening

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Edit this entry  
19
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Sunset Limited

The Sunset Limited

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Hospital

Hospital

1977
×
Read the review Edit this entry  
27
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
25
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Edit this entry  
17
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
Edit this entry  
12
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★★
Edit this entry  
11
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Tesla

Tesla

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Edit this entry  
07
The Bottom of the Sea

The Bottom of the Sea

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Edit this entry  
05
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Edit this entry  
04
Time for Revenge

Time for Revenge

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Women at War (1939-1945)

Women at War (1939-1945)

2015
×
Edit this entry  
03
Man Facing Southeast

Man Facing Southeast

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Paranoids

The Paranoids

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
02
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
Edit this entry  
01
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★½
Edit this entry  
01
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
John Wick

John Wick

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Women at War 1914-1918

Women at War 1914-1918

2014
×
Edit this entry  
29
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
Edit this entry  
28
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Nine Queens

Nine Queens

2000
×
★★★★★
Edit this entry