• One in a Thousand

    One in a Thousand

    ★★★★★

    el texto sobre el amor, el abrazo en la escalera, "estos chetos siempre con derecho a cuidarse y tener salud", los chicos bailando con la madre, el miedo.

    muestra un montón de cosas.

  • Red Screening

    Red Screening

    ★★★½

    Slasher que transcurre en un cine. El maquillaje me gustó un montón, la imagen también.
    Muchos ojos, sangre, un loco de mierda y un par de simps.
    Slasher uruguayo? Lo compro.

  • Twin Peaks: The Return

    Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

    Lynch... confío en que la vas a seguir (ni quiero pensar que no).
    ya no sé que decir aparte de que me gusta mucho Twin Peaks.
    twin peaks.

  • Paddington 2

    Paddington 2

    ★★★★★

    "If we look after this bear, I have a feeling he’ll go far”

    😭😭😭😭😭😭💗💗💗💗💗💗

  • Paddington

    Paddington

    ★★★★

    "It doesn't matter that he comes from the other side of the world or that he is a different species, or that he has a worrying marmalade habit. We love Paddington..."

    😭💗

    que miedo Nicole Kidman taxidermista.

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★★

    Are you here? Are you always here? I miss you. I think about you all the time. I hear your voice say my name when I dream and when I wake up, there are tears streaming down my face. I just miss you, it's as simple as that. I want to tell you everything. I don't understand what you're saying. I can't hear your voice.

  • Paddleton

    Paddleton

    ★★★★★

    "And then I ended up here with you. And I knew. Like, this is my spot. This is where I belong"

    Amo esta película.

  • Hospital

    Hospital

    ...the feeling passes.

  • Monty Python and the Holy Grail

    Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★½

    -I am not a witch.
    -But you are dressed as one.
    -They dressed me up like this.
    [...]
    -Burn her anyways.

  • Decalogue V

    Decalogue V

    ★★★★★

    "Hoy usted se ha hecho un poco más viejo"

  • Decalogue IV

    Decalogue IV

    el chabón del bote y lo que habla con la médica

  • Decalogue III

    Decalogue III

    ★★★★½

    la visita al geriátrico, el juego y las luces del auto