Sort by

jihane has logged 461 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Edit this entry  
30
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Edit this entry  
29
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Teacher

A Teacher

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Comet

Comet

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Education

Education

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The Mustang

The Mustang

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Wimbledon

Wimbledon

2004
×
★★
Edit this entry  
14
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Barbara

Barbara

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★★
Edit this entry  
09
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
03
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★
Edit this entry  
01
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
Edit this entry  
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Variety

Variety

1983
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Edit this entry  
23
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Edit this entry  
21
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Third Day

The Third Day

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Frank & Lola

Frank & Lola

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Edit this entry