Sort by

jihane has logged 338 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
Edit this entry  
30
Return to Seoul

Return to Seoul

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
Saint Omer

Saint Omer

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Fleishman Is in Trouble

Fleishman Is in Trouble

2022
×
Edit this entry  
29
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Women Talking

Women Talking

2022
×
Edit this entry  
19
Both Sides of the Blade

Both Sides of the Blade

2022
×
Edit this entry  
19
We

We

2021
×
Edit this entry  
18
Fabian: Going to the Dogs

Fabian: Going to the Dogs

2021
×
Edit this entry  
18
The Cathedral

The Cathedral

2021
×
Edit this entry  
16
Pleasure

Pleasure

2021
×
Edit this entry  
15
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
11
Murina

Murina

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★½
Edit this entry  
06
One Fine Morning

One Fine Morning

2022
×
Edit this entry  
05
Babylon

Babylon

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★½
Edit this entry  
18
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mark, Mary + Some Other People

Mark, Mary + Some Other People

2021
×
Edit this entry  
12
Causeway

Causeway

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hustle

Hustle

2022
×
★★★
Edit this entry  
01
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Edit this entry  
31
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
Read the review Edit this entry  
26
Breathless

Breathless

1983
×
Edit this entry  
24
In Bed with Victoria

In Bed with Victoria

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Little Sister

My Little Sister

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Father of My Children

Father of My Children

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★½
Edit this entry  
11
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
10
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Children

Children

1976
×
Edit this entry  
03
Laps

Laps

2017
×
Edit this entry  
03
Tuesday

Tuesday

2015
×
Edit this entry  
02
The Mexican

The Mexican

2001
×
Edit this entry  
01
Something to Talk About

Something to Talk About

1995
×
Edit this entry  
28
I Love Trouble

I Love Trouble

1994
×
Edit this entry