Sort by

jill has logged 103 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Smile

Smile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nick Kroll: Little Big Boy

Nick Kroll: Little Big Boy

2022
×
★★★½
Edit this entry  
01
Brian and Charles

Brian and Charles

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blonde

Blonde

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
27
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
Villains

Villains

2019
×
★½
Edit this entry  
16
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Breaking

Breaking

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★½
Edit this entry  
20
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Lightning in a Bottle

Lightning in a Bottle

2019
×
Edit this entry  
08
The Race

The Race

2019
×
Edit this entry  
07
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Lightyear

Lightyear

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
Edit this entry  
31
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Colossal

Colossal

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Joy Ride

Joy Ride

2001
×
Edit this entry  
12
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★½
Edit this entry  
10
Minions

Minions

2015
×
Edit this entry  
07
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Night House

The Night House

2020
×
Edit this entry  
28
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
★★★
Edit this entry