Jimmy has logged 212 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Santo and Blue Demon vs. Dr. Frankenstein

Santo and Blue Demon vs. Dr. Frankenstein

1974
×
Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
19
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
Edit this entry  
18
Hieronymus Bosch: Touched by the Devil

Hieronymus Bosch: Touched by the Devil

2015
×
Edit this entry  
16
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
Edit this entry  
15
Santa Claus Is a Stinker

Santa Claus Is a Stinker

1982
×
Edit this entry  
14
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
Edit this entry  
14
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
Edit this entry  
13
Pooka!

Pooka!

2018
×
Edit this entry  
13
All the Creatures Were Stirring

All the Creatures Were Stirring

2018
×
Edit this entry  
06
Come Together

Come Together

2016
×
Edit this entry  
06
Alma

Alma

2009
×
Edit this entry  
06
Good Will to Men

Good Will to Men

1955
×
Edit this entry  
06
Peace on Earth

Peace on Earth

1939
×
Edit this entry  
06
The Christmas Dream

The Christmas Dream

1900
×
Edit this entry  
06
The Insects' Christmas

The Insects' Christmas

1913
×
Edit this entry  
04
We Always Find Ourselves in the Sea

We Always Find Ourselves in the Sea

2017
×
Edit this entry  
04
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
Edit this entry  
04
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
Edit this entry  
03
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
Red Christmas

Red Christmas

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Lowlife

Lowlife

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
Edit this entry  
01
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
Edit this entry  
31
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
Read prior review Edit this entry  
31
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
Read the review Edit this entry  
30
Tales from the Hood 2

Tales from the Hood 2

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Monkey Shines

Monkey Shines

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
Edit this entry  
18
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Virgin Among the Living Dead

A Virgin Among the Living Dead

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Revenge of Frankenstein

The Revenge of Frankenstein

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tribes of the Moon: The Making of Nightbreed

Tribes of the Moon: The Making of Nightbreed

2014
×
Edit this entry  
14
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Something Wicked This Way Comes

Something Wicked This Way Comes

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Bees

The Bees

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Down These Mean Streets

Down These Mean Streets

1966
×
Edit this entry  
13
The Bride Stripped Bare by Her Suitors—Even

The Bride Stripped Bare by Her Suitors—Even

1966
×
Edit this entry  
13
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
Read the review Edit this entry  
09
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Orgy of the Dead

Orgy of the Dead

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry