Jimmy has logged 28 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
Read prior review Edit this entry  
31
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
Read the review Edit this entry  
30
Tales from the Hood 2

Tales from the Hood 2

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Monkey Shines

Monkey Shines

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
Edit this entry  
18
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Virgin Among the Living Dead

A Virgin Among the Living Dead

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Revenge of Frankenstein

The Revenge of Frankenstein

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tribes of the Moon: The Making of Nightbreed

Tribes of the Moon: The Making of Nightbreed

2014
×
Edit this entry  
14
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Something Wicked This Way Comes

Something Wicked This Way Comes

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Bees

The Bees

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Down These Mean Streets

Down These Mean Streets

1966
×
Edit this entry  
13
The Bride Stripped Bare by Her Suitors—Even

The Bride Stripped Bare by Her Suitors—Even

1966
×
Edit this entry  
13
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
Read the review Edit this entry  
09
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Orgy of the Dead

Orgy of the Dead

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Awful Dr. Orlof

The Awful Dr. Orlof

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Killing Birds

Killing Birds

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Man with Two Heads

The Man with Two Heads

1972
×
Read the review Edit this entry  
01
The Great Alligator

The Great Alligator

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry