Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Birds

The Birds

1963
×
★★
Edit this entry  
17
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Proof

Proof

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Oxford Murders

The Oxford Murders

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Red Lights

Red Lights

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
All My Friends Hate Me

All My Friends Hate Me

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Good Shepherd

The Good Shepherd

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Prey

Prey

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Reasonable Doubt

Reasonable Doubt

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Green Slime

The Green Slime

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spinning Man

Spinning Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Fire in the Sky

Fire in the Sky

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Valentine

Valentine

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Conspiracy Theory

Conspiracy Theory

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Cast a Deadly Spell

Cast a Deadly Spell

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Memory

Memory

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Split Second

Split Second

1992
×
Read the review Edit this entry  
01
The Reader

The Reader

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Deep House

The Deep House

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Experiments in Love

Experiments in Love

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Fresh

Fresh

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blacklight

Blacklight

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Watcher

Watcher

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Exorcism of God

The Exorcism of God

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Clean

Clean

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
We Summon the Darkness

We Summon the Darkness

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry