Sort by

James has logged 203 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
2012

2012

2009
×
★½
Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Edit this entry  
22
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Christmas Catch

Christmas Catch

2018
×
Edit this entry  
17
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dead for a Dollar

Dead for a Dollar

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spirited

Spirited

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
Edit this entry  
03
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
02
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Edit this entry  
25
Speed

Speed

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Edit this entry  
23
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★½
Edit this entry  
16
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Black Cat

The Black Cat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Smile

Smile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★
Edit this entry  
02
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
Kate & Leopold

Kate & Leopold

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Accident Man: Hitman's Holiday

Accident Man: Hitman's Holiday

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
Sissy

Sissy

2022
×
★★½
Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
First Daughter

First Daughter

2004
×
★★
Edit this entry  
09
Trainwreck: Woodstock '99

Trainwreck: Woodstock '99

2022
×
Edit this entry  
08
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Edit this entry  
05
Home Again

Home Again

2017
×
★★
Edit this entry