Sort by

James has logged 19 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
Edit this entry  
24
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
Edit this entry  
22
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
Look Both Ways

Look Both Ways

2022
×
Edit this entry  
18
Inside the Mind of a Cat

Inside the Mind of a Cat

2022
×
Edit this entry  
16
Day Shift

Day Shift

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sister Street Fighter: Hanging by a Thread

Sister Street Fighter: Hanging by a Thread

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Prey

Prey

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★
Edit this entry  
06
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sister Street Fighter

Sister Street Fighter

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
What If

What If

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

1970
×
★★★½
Edit this entry  
02
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★
Edit this entry