• The Queen's Gambit

  • You Should Have Left

    ★★

  • The Half of It

    ★★½

  • All the Bright Places

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Night Clerk

    ★★★

  • The Last Thing He Wanted

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Possessor

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Underwater

    ★★★

  • Cats

    ½

  • Last Christmas

    ★★½

  • Let It Snow

    ★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • Intrigo: Dear Agnes

  • The Legacy of the Bones

  • Fractured

    ★★★

  • In the Tall Grass

    ★½

  • The Platform

    ★★★½

  • Hustlers

    ★★★★

  • The King

    ★★★

  • Joker

    ½

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • It Chapter Two

  • 47 Meters Down: Uncaged

    ★★★½

  • Vivarium

    ★★

  • Crawl

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Men in Black: International

    ★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

  • Black Mirror: Smithereens

  • Black Mirror: Striking Vipers

  • When They See Us

    ★★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★½

  • Ma

    ★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★½

  • Wine Country

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

  • Persona

    ★★★★

  • The Silence

    ★★½

  • Us

    ★★★★

  • Stuber

  • I See You

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • Happy Death Day 2U

    ★★★½

  • Alita: Battle Angel

    ★★★

  • Them That Follow

    ★★★½

  • Moonlight Sonata: Deafness in Three Movements

    ★★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★½

  • Wounds

    ½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★

  • I Am Mother

    ★★★½

  • Glass

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★

  • Dumplin'

    ★★★

  • Bumblebee

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Second Act

  • Mary Queen of Scots

    ★★★

  • Bird Box

    ★★★½

  • Replicas

    ★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ½

  • Nothing to Hide

    ★★★½

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★★

  • Venom

    ★★★½

  • The Perfection

    ★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★★

  • Widows

    ★★★½