Jitender has logged 33 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scam 1992 - The Harshad Mehta Story

Scam 1992 - The Harshad Mehta Story

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Valentine

Valentine

2014
×
Edit this entry  
28
Loop

Loop

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Tribute to cinema

Tribute to cinema

×
Read the review Edit this entry  
27
Pile

Pile

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Sofa So Good

Sofa So Good

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
A Girl Who’s Afraid Of Touching People

A Girl Who’s Afraid Of Touching People

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
When The Silence Comes

When The Silence Comes

2019
×
Edit this entry  
26
Amateur

Amateur

2019
×
Edit this entry  
25
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pirates II: Stagnetti's Revenge

Pirates II: Stagnetti's Revenge

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pirates

Pirates

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monarch

Monarch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sadhu in Bombay

Sadhu in Bombay

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
El Topo

El Topo

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mercury Rising

Mercury Rising

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Belladonna

Belladonna

2015
×
Edit this entry  
01
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
Edit this entry