Jithin has logged 553 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mayaanadhi

Mayaanadhi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Theeran Adhigaaram Ondru

Theeran Adhigaaram Ondru

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Villain

Villain

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vimanam

Vimanam

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Ghoul

Tokyo Ghoul

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Thondimuthalum Driksakshiyum

Thondimuthalum Driksakshiyum

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Hush

Hush

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Congress

The Congress

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dear Zindagi

Dear Zindagi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alice

Alice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Velipadinte Pusthakam

Velipadinte Pusthakam

2017
×
★½
Edit this entry  
09
Moebius

Moebius

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry