Jithin has logged 197 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Helen

Helen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Dog's Journey

A Dog's Journey

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Midway

Midway

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Batman: Hush

Batman: Hush

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Teen Titans Go! vs. Teen Titans

Teen Titans Go! vs. Teen Titans

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Molly Maguires

The Molly Maguires

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
War

War

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Manoharam

Manoharam

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kaithi

Kaithi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ragtime

Ragtime

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Article 15

Article 15

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Abominable

Abominable

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
10
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry