Sort by

Jaina has logged 204 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Redline

Redline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stuffed

Stuffed

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cruel Gun Story

Cruel Gun Story

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Float

Float

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Smurfs: A Christmas Carol

The Smurfs: A Christmas Carol

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stalker

Stalker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mission to the Sun

Mission to the Sun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mandy

Mandy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Psychology of Dream Analysis

The Psychology of Dream Analysis

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ben Boyer and the Phenomenology of Automobile Branding

Ben Boyer and the Phenomenology of Automobile Branding

2001
×
Read the review Edit this entry  
29
Paris 9/19

Paris 9/19

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Evil Demon Golfball from Hell!!!

Evil Demon Golfball from Hell!!!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Acid Rain

Acid Rain

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry