James has logged 526 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Reconquest

The Reconquest

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pink Wall

Pink Wall

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Expendables

The Expendables

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mountain

Mountain

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
FernGully: The Last Rainforest

FernGully: The Last Rainforest

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
After the Raid

After the Raid

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
GUO4

GUO4

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Family

The Family

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Transporter 3

Transporter 3

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Transporter 2

Transporter 2

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Transporter

The Transporter

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry