James has logged 39 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Sheep

Black Sheep

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fauve

Fauve

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vice

Vice

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
X2

X2

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Late Afternoon

Late Afternoon

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mary, Queen of Scots

Mary, Queen of Scots

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Vie en Rose

La Vie en Rose

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Haywire

Haywire

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lavender Hill Mob

The Lavender Hill Mob

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Where Hands Touch

Where Hands Touch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry