Sort by

john has logged 330 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lamb

Lamb

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Congress

The Congress

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Candyman

Candyman

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry