2020

JB JB’s year to date

Highest rated films

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • The Father

    ★★★★½

  • Mangrove

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★★★

  • First Man

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 224 Films watched
  • 22.4 Average per month
  • 5.3 Average per week

Milestones

First Film

Her Smell

Jan 1

Most Watched

Not Another Teen Movie

3 times

Hedwig and the Angry Inch

3 times

The Father

twice

But I'm a Cheerleader

twice

Shrek 2

twice

Last Film

Wolfwalkers

Oct 19

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
112 films
Comedy
88 films
Adventure
47 films
Action
46 films
Thriller
44 films
Sci Fi
38 films
Fantasy
37 films
Romance
31 films
Horror
27 films
Family
19 films
USA
187 films
UK
44 films
Germany
12 films
France
11 films
Japan
8 films
Canada
8 films
China
6 films
Australia
5 films
Belgium
5 films
Spain
4 films
English
212 films
French
25 films
German
16 films
Spanish
14 films
Italian
14 films
Chinese
9 films
Japanese
8 films
Swedish
7 films
Korean
6 films
Russian
6 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 63 Added 83

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

JB’s most liked review

Phineas and Ferb The Movie: Candace Against the Universe

★★★

I've never met a single person who doesn't like Phineas and Ferb.

And if you happen to not like Phineas and Ferb, keep it to your fucking self.

More reviews

JB’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Portrait of a Lady on Fire
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

365 Days
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

My Heart Can’t Beat Unless You Tell It To
Average weighted rating:

3.4

Films JB watched in 2020

  • Wolfwalkers
  • Shadow in the Cloud
  • Pink Skies Ahead
  • The Father
  • The Royal Tenenbaums
  • Herself
  • Lucky
  • One Night in Miami...
  • The Doorman
  • Black Bear
  • Mandibles
  • Jumbo
  • The Father
  • French Exit
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Minari
  • Wander Darkly
  • My Heart Can’t Beat Unless You Tell It To
  • The Wolf of Snow Hollow
  • Sound of Metal
  • Edward Scissorhands
  • Limitless
  • The Woman Who Ran
  • Fantastic Mr. Fox
  • Red, White and Blue
  • Donnie Darko
  • Mangrove
  • Jennifer's Body
  • The Boys in the Band
  • Shiva Baby
  • But I'm a Cheerleader
  • Suk Suk
  • Not Another Teen Movie
  • Nomadland
  • Monsoon
  • Enola Holmes
  • The Human Voice
  • Shrek
  • On the Rocks
  • The Dark Knight Rises
  • The Cabin in the Woods
  • Not Another Teen Movie
  • Romeo + Juliet
  • Time
  • Smooth Talk
  • The Calming
  • All In: The Fight for Democracy
  • Ed Wood
  • Lovers Rock
  • The Devil All the Time
  • Shrek 2
  • Tenet
  • Groundhog Day
  • She Dies Tomorrow
  • Lost in Translation
  • The Virgin Suicides
  • Alien
  • (500) Days of Summer
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Hail, Caesar!
  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • The Big Short
  • Little Shop of Horrors
  • Scooby-Doo
  • Gravity
  • Fatal Attraction
  • Crazy Rich Asians
  • Blade Runner
  • Half Nelson
  • Paul
  • First Man
  • Casino Royale
  • Not Another Teen Movie
  • Only God Forgives
  • The Neon Demon
  • Mulan
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Drive
  • Heathers
  • The Witches
  • Fantastic Four
  • Death Becomes Her
  • Juno
  • The Hunger Games
  • Clueless
  • 28 Days Later
  • The Nice Guys
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • The Devil Wears Prada
  • Phineas and Ferb The Movie: Candace Against the Universe
  • The World's End
  • Mamma Mia!
  • Shaun of the Dead
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • A Nightmare on Elm Street
  • Scary Movie 4
  • I, Tonya
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Chicago
  • An American Pickle
  • Incredibles 2
  • Moonrise Kingdom
  • Snowpiercer
  • First Reformed
  • X-Men: Days of Future Past
  • Hedwig and the Angry Inch
  • Atomic Blonde
  • Black Is King
  • Doctor Sleep
  • Hedwig and the Angry Inch
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Black Swan
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • Palm Springs
  • Splice
  • Rent
  • But I'm a Cheerleader
  • 365 Days
  • A Whisker Away
  • Artemis Fowl
  • The Lovebirds
  • Shirley
  • Dune
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • The Grand Budapest Hotel
  • It's Such a Beautiful Day
  • Princess Mononoke
  • Easy A
  • Booksmart
  • Sucker Punch
  • The Last Airbender
  • The Darjeeling Limited
  • The Town
  • Scoob!
  • Solaris
  • Shutter Island
  • Hedwig and the Angry Inch
  • Never Rarely Sometimes Always
  • The Normal Heart
  • Possessor
  • Lady Bird
  • Beastie Boys Story
  • Digimon Adventure tri. Part 1: Reunion
  • Slumdog Millionaire
  • The Turning
  • Zombieland: Double Tap
  • To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
  • Ex Machina
  • Trixie Mattel: Moving Parts
  • Project X
  • Dallas Buyers Club
  • Moana
  • Arrival
  • Ne Zha
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Monster
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Vivarium
  • The Way Back
  • Lemonade
  • Dolittle
  • Emma.
  • Team America: World Police
  • Contagion
  • Doctor Strange
  • Clerks
  • Hunger
  • Pulp Fiction
  • The King's Speech
  • The Silence of the Lambs
  • Twilight
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Pan's Labyrinth
  • Coco
  • The Red Shoes
  • Inglourious Basterds
  • The Piano
  • The Hunt
  • Onward
  • The Goldfinch
  • Deadpool
  • Black Panther
  • Salt
  • The Drop
  • A Clockwork Orange
  • Captain America: The Winter Soldier
  • A Quiet Place
  • The Invisible Man
  • Shrek 2
  • Sonic the Hedgehog
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Miss Americana
  • Marie Antoinette
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Kingsman: The Secret Service
  • What We Do in the Shadows
  • Little Miss Sunshine
  • The World's End
  • Hot Fuzz
  • Eyes Wide Shut
  • The SpongeBob SquarePants Movie
  • Midsommar

See all 224

World Map

Highly rated films JB is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • David Byrne's American Utopia
  • The Seventh Annual 'On Cinema' Oscar Special
  • Chunky Shrapnel
  • My Brother Jordan
  • Hamilton
  • David Attenborough: A Life on Our Planet

Highly rated with JB’s friends Patron

  • Jimmy Neutron: Boy Genius
  • Parasite
  • Whiplash
  • 12 Angry Men
  • Twin Peaks: The Return
  • Come and See
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Inglourious Basterds
  • Neon Genesis Evangelion
  • La La Land
  • The Social Network
  • Stop Making Sense
  • Bo Burnham: Make Happy
  • The Incredibles
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Singin' in the Rain
  • The Shining
  • Moonlight
  • Toy Story 2
  • There Will Be Blood
  • When They See Us
  • Schindler's List
  • Spirited Away
  • 2001: A Space Odyssey
  • Ratatouille
  • Gone Girl
  • Fullmetal Alchemist: Brotherhood
  • Sharp Objects
  • The Godfather
  • Amadeus
  • Cowboy Bebop
  • Before Sunset
  • The Empire Strikes Back
  • We Are Who We Are
  • Portrait of a Lady on Fire
  • World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime
  • Mad Max: Fury Road
  • The Godfather: Part II
  • Boogie Nights
  • Toy Story 3
  • The Shawshank Redemption
  • Ikiru
  • It's Such a Beautiful Day
  • The Dark Knight
  • Black Swan
  • Arrival
  • Before Sunrise
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Silence of the Lambs
  • Do the Right Thing
  • I May Destroy You
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Handmaiden
  • High and Low
  • Fight Club
  • Lady Bird
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Psycho
  • John Mulaney: New in Town
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more