Sort by

Jordan has logged 234 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Nan Movie

The Nan Movie

2022
×
½
Read prior review Edit this entry  
27
Corsage

Corsage

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
Cars 2

Cars 2

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Cars

Cars

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Strange World

Strange World

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
11
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nocebo

Nocebo

2022
×
★★½
Edit this entry  
10
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
30
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry