• Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • The Batman

    ★★★★★

  • Turning Red

    ★★★★½

  • Scream

    ★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

  • West Side Story

    ★★½

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★★★

  • Encanto

    ★★★★

  • Eternals

    ★★★

  • Venom: Let There Be Carnage

    ★★★½

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★★★

  • He's All That

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★

  • Fear Street: 1978

    ★★★★½

  • Black Widow

    ★★★★

  • Fear Street: 1994

    ★★★½

  • The Tomorrow War

    ★★½

  • Luca

    ★★★★½

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★½

  • Cruella

    ★★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • The Prom

    ★½

  • The Princess Switch: Switched Again

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★★

  • The Babysitter: Killer Queen

    ★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Miss Americana

    ★★★½

  • Cats

    ½

  • Little Women

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★★½

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Joker

    ★½

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Annabelle Comes Home

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★★½

  • Ma

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★½

  • The Hustle

    ★★

  • Chernobyl

    ★★★½

  • Us

    ★★★½

  • Good Boys

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Yes, God, Yes

    ★★★½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★½

  • Dumplin'

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Princess Switch

    ★★★★★

  • Bird Box

    ★★

  • The Grinch

    ★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • mid90s

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★½

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★½

  • Ocean's Eight

    ★★★★

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★

  • Bao

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Love, Simon