Sort by

jj has logged 36 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chasing Mavericks

Chasing Mavericks

2012
×
Read the review Edit this entry  
15
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eternal Summer

Eternal Summer

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Descendants

Descendants

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry