Jamie has logged 420 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cam

Cam

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★★
Edit this entry  
19
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Snap Me

Snap Me

×
Edit this entry  
11
Centurion

Centurion

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Rider

The Rider

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
'71

'71

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jacquot

Jacquot

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Locked Down

Locked Down

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Peter Pan Goes Wrong

Peter Pan Goes Wrong

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
House of Dracula

House of Dracula

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry