jkohnke has logged 36 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Malice in Wonderland

Malice in Wonderland

1982
×
Read the review Edit this entry  
24
200

200

1975
×
Read the review Edit this entry  
23
I Am Curious (Yellow)

I Am Curious (Yellow)

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Break Up the Dance

Break Up the Dance

1957
×
Read the review Edit this entry  
22
A Toothful Smile

A Toothful Smile

1957
×
Read the review Edit this entry  
22
A Murderer

A Murderer

1957
×
Read the review Edit this entry  
21
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween Is Grinch Night

Halloween Is Grinch Night

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sandman

The Sandman

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Joy Street

Joy Street

1995
×
Read the review Edit this entry  
02
The Brood

The Brood

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Asparagus

Asparagus

1979
×
Read the review Edit this entry  
01
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry