Sort by

jl_rosse has logged 151 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
14
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
Edit this entry  
06
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Firm

The Firm

1993
×
★★★½
Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Edit this entry  
17
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
11
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Edit this entry  
27
Hot Shots! Part Deux

Hot Shots! Part Deux

1993
×
★★★
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
03
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★½
Edit this entry  
24
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★½
Edit this entry  
18
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry