• Dune

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

    ★★★

  • Pig

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • No Sudden Move

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • F9

    ★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Mare of Easttown

    ★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

  • Can't Get You Out of My Head

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Passing

    ★★★½

  • A Glitch in the Matrix

    ★★★

  • The Dig

    ★★★½

  • Burrow

    ★★★½

  • Wonder Woman 1984

    ★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • A Concerto Is a Conversation

    ★★★½

  • Hunger Ward

    ★★★

  • Mank

    ★★★½

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Shithouse

    ★★★½

  • I'm Your Woman

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★½

  • Opera

    ★★★★

  • Mangrove

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • She Dies Tomorrow

    ★★★★

  • The Old Guard

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★½

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Onward

    ★★★½

  • Colette

    ★★★½

  • The Father

    ★★★★

  • Feels Good Man

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Spaceship Earth

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Do Not Split

    ★★★★

  • Yes-People

    ★★★★

  • Mucho Mucho Amor: The Legend of Walter Mercado

    ★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Time

    ★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★½

  • Boys State

    ★★★★½

  • Genius Loci

    ★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Terminator: Dark Fate

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½