Josh has logged 206 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Limey

The Limey

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Daybreakers

Daybreakers

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dark City

Dark City

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Invisible Ray

The Invisible Ray

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Lovers

The Lovers

2017
×
Edit this entry  
14
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry