RSS feed for Jakob Lewis
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★
Edit this entry  
16
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★½
Edit this entry  
08
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
08
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Edit this entry  
06
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★½
Edit this entry  
03
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Threads

Threads

1984
×
★★★★
Edit this entry  
22
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
03
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
½
Edit this entry  
12
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
12
Doom

Doom

2005
×
★★
Edit this entry  
11
Sharknado

Sharknado

2013
×
½
Edit this entry  
11
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
★★
Edit this entry  
11
Catwoman

Catwoman

2004
×
Edit this entry  
11
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
½
Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry