• Nobody

    ★★★

  • Education

    ★★★★

  • Alex Wheatle

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Mank

    ★★★

  • What Killed Michael Brown?

    ★★★

  • Red, White and Blue

    ★★★★

  • Mangrove

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

  • Lovers Rock

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Antebellum

  • Tenet

    ★★★½

  • She Dies Tomorrow

    ★★½

  • Ava

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★½

  • The Rhythm Section

    ★★

  • Palm Springs

  • Wendy

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★

  • Black Bear

    ★★★½

  • Underwater

    ★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • 6 Underground

    ★½

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★

  • Queen & Slim

    ★★½

  • Watchmen

    ★★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • College Behind Bars

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Dolemite Is My Name

  • Knives Out

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★½

  • The Laundromat

    ★½

  • Joker

    ★★½

  • First Cow

    ★★★★

  • The Assistant

    ★★★

  • Seberg

    ★½

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Where'd You Go, Bernadette

  • Anima

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Deadwood: The Movie

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Sorry We Missed You

    ★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★

  • Chernobyl

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

  • Us

    ★★★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★

  • Booksmart

    ★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★½

  • Mickey and the Bear

    ★★★

  • Captain Marvel

  • Triple Frontier

  • Raise Hell: The Life & Times of Molly Ivins

    ★★★

  • Toni Morrison: The Pieces I Am

  • Luce

  • The Vast of Night

    ★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★½