Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zola

Zola

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
What Killed Michael Brown?

What Killed Michael Brown?

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beloved

Beloved

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
All Night Long

All Night Long

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ava

Ava

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Town Bloody Hall

Town Bloody Hall

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
What She Said: The Art of Pauline Kael

What She Said: The Art of Pauline Kael

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Symbiopsychotaxiplasm: Take 2 ½

Symbiopsychotaxiplasm: Take 2 ½

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cane River

Cane River

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Brother's Wedding

My Brother's Wedding

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry