• Othello

  • A Streetcar Named Desire

  • Harvey

  • All About Eve

  • The Third Man

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Hamlet

  • The Lady from Shanghai

  • Black Narcissus

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

  • The Big Sleep

  • Brief Encounter

  • Henry V

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★★

  • To Be or Not to Be

    ★★★★★

  • Casablanca

  • Sullivan's Travels

    ★★★★★

  • The Maltese Falcon

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Lady Eve

    ★★★★

  • The Philadelphia Story

  • Fantasia

  • Rebecca

  • The Grapes of Wrath

  • Gone with the Wind

  • Mr. Smith Goes to Washington

  • The Adventures of Robin Hood

  • Grand Illusion

  • My Man Godfrey

  • Ever in My Heart

  • Dinner at Eight

    ★★★

  • She Done Him Wrong

    ★½

  • Three on a Match

    ★★

  • Trouble in Paradise

    ★★★★

  • Ladies of Leisure

    ★★★

  • Un Chien Andalou

  • The General

  • Battleship Potemkin

  • Seven Chances

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

  • A Trip to the Moon