jules has logged 200 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
Edit this entry  
24
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
Edit this entry  
23
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Edit this entry  
12
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
½
Edit this entry  
08
Batman

Batman

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry