Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wonder Ring

The Wonder Ring

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
Edit this entry  
08
Blow Job

Blow Job

1964
×
Edit this entry  
08
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
At Midnight

At Midnight

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Read the review Edit this entry  
22
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Role Models

Role Models

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★½
Edit this entry  
08
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
Edit this entry  
08
For the First Time

For the First Time

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Lambchops

Lambchops

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★★
Edit this entry  
01
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Death's Marathon

Death's Marathon

1913
×
Edit this entry  
18
Shoes

Shoes

1916
×
Edit this entry  
13
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Menu

The Menu

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Slacker

Slacker

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
Read the review Edit this entry  
09
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
08
Dating & New York

Dating & New York

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Christine

Christine

2016
×
★★
Edit this entry  
25
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Chosen

The Chosen

1981
×
★★★
Edit this entry  
21
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry