Sort by

jmandel4 has logged 174 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lights Out

Lights Out

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Flower

Flower

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ava

Ava

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hush

Hush

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Funny Games

Funny Games

1997
×
Read the review Edit this entry  
11
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gia

Gia

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Read the review Edit this entry  
02
Swingers

Swingers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry