Sort by

Jackson has logged 388 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
White Noise

White Noise

2022
×
Read prior review Edit this entry  
31
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★★
Edit this entry  
30
Signs

Signs

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Hell's Heroes

Hell's Heroes

1929
×
★★★
Edit this entry  
29
Sr.

Sr.

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
Die, Monster, Die!

Die, Monster, Die!

1965
×
★★★
Edit this entry  
28
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★
Edit this entry  
27
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Edit this entry  
27
Out of the Fog

Out of the Fog

1941
×
★★★½
Edit this entry  
24
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★★½
Edit this entry  
22
Address Unknown

Address Unknown

1944
×
★★★★
Edit this entry  
22
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
Death to Smoochy

Death to Smoochy

2002
×
Read the review Edit this entry  
19
Frankenstein 1970

Frankenstein 1970

1958
×
★★
Edit this entry  
19
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★★
Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
True Lies

True Lies

1994
×
★★★½
Edit this entry  
16
Track of the Cat

Track of the Cat

1954
×
★★★½
Edit this entry  
14
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cloud-Capped Star

The Cloud-Capped Star

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Monkeybone

Monkeybone

2001
×
★★★
Edit this entry  
11
The Golden Bat

The Golden Bat

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Senso

Senso

1954
×
★★★
Edit this entry  
10
The Whale

The Whale

2022
×
★★★
Edit this entry  
08
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
08
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
Edit this entry  
07
Easy Living

Easy Living

1937
×
★★★
Edit this entry  
06
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Edit this entry  
03
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Violent Night

Violent Night

2022
×
Edit this entry  
03
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
White Noise

White Noise

2022
×
Read prior review Edit this entry  
27
This Property Is Condemned

This Property Is Condemned

1966
×
★★½
Edit this entry  
27
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1968
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
Picnic

Picnic

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Knack... and How to Get It

The Knack... and How to Get It

1965
×
★★★
Edit this entry  
24
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★
Edit this entry  
23
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★
Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Thirst

Thirst

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
Car Wash

Car Wash

1976
×
★★★
Edit this entry  
20
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Edit this entry  
19
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Godzilla 1985

Godzilla 1985

1985
×
★★
Edit this entry