RSS feed for Julian
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Edit this entry  
01
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Big Red One

The Big Red One

1980
×
★★★½
Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Roger & Me

Roger & Me

1989
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Capitalism: A Love Story

Capitalism: A Love Story

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Where to Invade Next

Where to Invade Next

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Edit this entry  
14
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Little Forest

Little Forest

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sicko

Sicko

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
10
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
06
1987: When the Day Comes

1987: When the Day Comes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Preman Pensiun

Preman Pensiun

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wanderers

Wanderers

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sinking of Van Der Wijck

The Sinking of Van Der Wijck

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fall of Berlin

The Fall of Berlin

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Munich

Munich

2005
×
★★★★★
Edit this entry