knight has logged 73 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★★
Edit this entry  
02
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Trailer Park Boys: Countdown to Liquor Day

Trailer Park Boys: Countdown to Liquor Day

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Trailer Park Boys: The Movie

Trailer Park Boys: The Movie

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Medieval Times: The Making of Army of Darkness

Medieval Times: The Making of Army of Darkness

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Edit this entry  
31
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★½
Edit this entry  
30
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
25
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
22
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
21
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Edit this entry  
19
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
18
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Metastasis

Metastasis

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
White Hole

White Hole

1979
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Missing Pizza

The Missing Pizza

2020
×
★½
Edit this entry  
18
Atman

Atman

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
120 Seconds to Get Elected

120 Seconds to Get Elected

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Electrocuting an Elephant

Electrocuting an Elephant

1903
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Barfly

Barfly

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry