Sort by

Josh has logged 68 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Swing You Sinners!

Swing You Sinners!

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Joe Glow, the Firefly

Joe Glow, the Firefly

1941
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Mad Doctor

The Mad Doctor

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Curse of the Blair Witch

Curse of the Blair Witch

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Satan's Waitin'

Satan's Waitin'

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Witch's Tangled Hare

A Witch's Tangled Hare

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Claws for Alarm

Claws for Alarm

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Year of Living Dangerously

The Year of Living Dangerously

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eight Legged Freaks

Eight Legged Freaks

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Larger than Life

Larger than Life

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cat's Eye

Cat's Eye

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Haunted Mouse

The Haunted Mouse

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Duxorcist

The Duxorcist

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tales from the Darkside: The Movie

Tales from the Darkside: The Movie

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry