JMReviews has logged 291 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Beach

The Beach

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Women He's Undressed

Women He's Undressed

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
State of Play: Trophy Kids

State of Play: Trophy Kids

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Joe Rogan: Triggered

Joe Rogan: Triggered

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Man vs. Snake

Man vs. Snake

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Extract

Extract

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hush

Hush

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Toy Story of Terror!

Toy Story of Terror!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
In the Wake of the Bounty

In the Wake of the Bounty

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Artists and Models

Artists and Models

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vintage Tomorrows

Vintage Tomorrows

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Carnage

Carnage

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scarecrows

Scarecrows

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Burning

The Burning

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry