Sort by

Jo Brennan has logged 401 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Bergman Island

Bergman Island

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Saraband

Saraband

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
18
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Roma

Roma

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Edit this entry  
05
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
04
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★
Edit this entry  
03
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
01
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
Edit this entry  
30
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★½
Edit this entry  
24
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
24
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
24
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
21
El sur

El sur

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry