joaquin has logged 271 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★½
Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★
Edit this entry  
22
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Happiness

Happiness

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Edit this entry  
17
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Akira

Akira

1988
×
★★★
Edit this entry  
19
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Split

Split

2016
×
★★
Edit this entry  
03
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
Skin

Skin

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
29
San Andreas

San Andreas

2015
×
Edit this entry  
27
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Edit this entry  
13
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The German Doctor

The German Doctor

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
True Romance

True Romance

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Heroic Losers

Heroic Losers

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Night of the Pencils

Night of the Pencils

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Read the review Edit this entry  
02
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry