joana ☽ has logged 340 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
Edit this entry  
08
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Misha and the Wolves

Misha and the Wolves

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Mainstream

Mainstream

2020
×
Edit this entry  
08
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Aftermath

Aftermath

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Terceiro Turno

Terceiro Turno

2021
×
Edit this entry  
25
David

David

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Scars

Scars

2020
×
Edit this entry  
24
Dans le silence d’une mer abyssale

Dans le silence d’une mer abyssale

×
Read the review Edit this entry  
24
Old Dog

Old Dog

2020
×
Edit this entry  
24
Kapaemahu

Kapaemahu

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
A questo punto

A questo punto

2021
×
Edit this entry  
23
The Salamander Child

The Salamander Child

2021
×
Edit this entry  
23
Buried News

Buried News

2021
×
Edit this entry  
23
Darwin's Notebook

Darwin's Notebook

2020
×
Edit this entry  
22
The Game

The Game

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Dans le silence d’une mer abyssale

Dans le silence d’une mer abyssale

×
Read the review Edit this entry  
22
Nightwatch

Nightwatch

2021
×
Edit this entry  
22
Siesta Club

Siesta Club

×
Edit this entry  
22
Para outra maré

Para outra maré

2021
×
Edit this entry  
22
Worn Out Words

Worn Out Words

2020
×
Edit this entry  
21
Flowers blooming in our throats

Flowers blooming in our throats

2020
×
Edit this entry  
21
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Night for Day

Night for Day

2020
×
Edit this entry  
20
Four Roads

Four Roads

2021
×
Edit this entry  
20
VO

VO

2021
×
Edit this entry  
20
Nha Sunhu

Nha Sunhu

2021
×
Edit this entry  
20
Matilde Looks Back

Matilde Looks Back

2021
×
Edit this entry  
20
Avant Card

Avant Card

×
Edit this entry  
20
The House from the North

The House from the North

2021
×
Edit this entry  
20
Lethes

Lethes

2021
×
Edit this entry  
19
Rodovalho Azul-Tigrado

Rodovalho Azul-Tigrado

2021
×
Edit this entry  
19
À Primeira

À Primeira

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A People’s Radio – Ballads from a Wooded Country

A People’s Radio – Ballads from a Wooded Country

2021
×
Edit this entry  
19
Farrucas

Farrucas

2021
×
Edit this entry  
19
We Have One Heart

We Have One Heart

2020
×
Read the review Edit this entry