Sort by

Joanie has logged 141 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
RBG

RBG

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★
Edit this entry  
17
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★
Edit this entry  
16
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Tell It to the Bees

Tell It to the Bees

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Float Like a Butterfly

Float Like a Butterfly

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Maria by Callas

Maria by Callas

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Weekend

The Weekend

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
High Life

High Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Loro

Loro

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bombshell: The Hedy Lamarr Story

Bombshell: The Hedy Lamarr Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Joy Luck Club

The Joy Luck Club

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★½
Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Disorder

Disorder

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Angels Wear White

Angels Wear White

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Miss Sharon Jones!

Miss Sharon Jones!

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sharp Edges

Sharp Edges

1986
×
★★★½
Edit this entry