joaoemanuel has logged 247 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
After Hours

After Hours

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Daisies

Daisies

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zola

Zola

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
No

No

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Friendly Beast

Friendly Beast

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Estômago: A Gastronomic Story

Estômago: A Gastronomic Story

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
La luna

La luna

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chicken and Futility

Chicken and Futility

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Days

The Last Days

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wedding Date

The Wedding Date

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rush

Rush

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry