joaoemanuel has logged 41 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
King Kong

King Kong

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
A Dog's Will

A Dog's Will

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cold Tropics

Cold Tropics

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wonder Woman

Wonder Woman

×
½
Read the review Edit this entry  
10
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Supernova

Supernova

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Brazilian Western

Brazilian Western

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Casa De Mi Padre

Casa De Mi Padre

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Burrow

Burrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Free Fire

Free Fire

2016
×
★½
Read the review Edit this entry