Sort by

joão has logged 204 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Mr Foley

Mr Foley

2009
×
Edit this entry  
25
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry  
20
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
And Soon the Darkness

And Soon the Darkness

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
Elevator Game

Elevator Game

2023
×
Read the review Edit this entry  
17
Captive

Captive

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Visions of Light

Visions of Light

1992
×
★★★½
Edit this entry  
13
A. Palolo: Ver o Pensamento a Correr

A. Palolo: Ver o Pensamento a Correr

1995
×
★★★
Edit this entry  
11
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Murdercise

Murdercise

2023
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Last Voyage of the Demeter

The Last Voyage of the Demeter

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Madonna: Drowned World Tour 2001

Madonna: Drowned World Tour 2001

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Edit this entry  
29
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
WiseGirls

WiseGirls

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hustler White

Hustler White

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★
Edit this entry  
22
In & Out

In & Out

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Love Again

Love Again

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Psycho Beach Party

Psycho Beach Party

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
VH1: Divas Live

VH1: Divas Live

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sauvage

Sauvage

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★½
Edit this entry  
15
Edge of Seventeen

Edge of Seventeen

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bag

Bag

2001
×
Edit this entry  
14
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cobweb

Cobweb

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★★
Edit this entry  
12
Red, White & Royal Blue

Red, White & Royal Blue

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mafia Mamma

Mafia Mamma

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Foxfire

Foxfire

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Get Real

Get Real

1998
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Gates

The Gates

2022
×
Edit this entry  
02
Paris 05:59 / Théo & Hugo

Paris 05:59 / Théo & Hugo

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Splendor

Splendor

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bully

Bully

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Insidious: The Red Door

Insidious: The Red Door

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★★
Edit this entry