RSS feed for joaopedrofaro
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lost Book Found

Lost Book Found

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
How Fernando Pessoa Saved Portugal

How Fernando Pessoa Saved Portugal

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ghosts

Ghosts

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bacurau

Bacurau

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time in Hollywood

Once Upon a Time in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★½
Edit this entry  
09
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Os Mutantes

Os Mutantes

1970
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bloody Kids

Bloody Kids

1980
×
★★★
Edit this entry  
04
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mangue-Bangue

Mangue-Bangue

1971
×
Read the review Edit this entry  
30
No, or the Vain Glory of Command

No, or the Vain Glory of Command

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Initiation into Possession Dance

Initiation into Possession Dance

1948
×
★★★
Edit this entry  
30
Espelho de Carne

Espelho de Carne

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Divine Love

Divine Love

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Them!

Them!

1954
×
★★½
Edit this entry  
27
Armored Car Robbery

Armored Car Robbery

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
March Comes in Like a Lion

March Comes in Like a Lion

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gummo

Gummo

1997
×
Read the review Edit this entry  
22
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Vermelha

Vermelha

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Eu sou o Rio

Eu sou o Rio

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Not a Jealous Bone

Not a Jealous Bone

1987
×
★★★
Edit this entry  
15
Satan's Rhapsody

Satan's Rhapsody

1917
×
★★★½
Edit this entry  
14
02/2019 Memories

02/2019 Memories

×
★★★
Edit this entry  
14
Readers

Readers

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Reading Binging Benning

Reading Binging Benning

×
★★½
Edit this entry  
14
Nietzsche Sils Maria Rochedo de Surlej

Nietzsche Sils Maria Rochedo de Surlej

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
espinho na caixinha

espinho na caixinha

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Film catastrophe

Film catastrophe

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ulrike's Brain

Ulrike's Brain

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vaga Carne

Vaga Carne

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Os Jovens Baumann

Os Jovens Baumann

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Profit Motive and the Whispering Wind

Profit Motive and the Whispering Wind

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Holy Tremor

Holy Tremor

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Edit this entry  
30
Little Tich and His Funny Feet

Little Tich and His Funny Feet

1900
×
Edit this entry  
30
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inferno

Inferno

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★
Edit this entry  
15
This Is a History of New York

This Is a History of New York

1987
×
★★★½
Edit this entry  
12
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry