Sort by

joaopedrofaro has logged 215 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Max My Love

Max My Love

1986
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
17
Tales of Ordinary Madness

Tales of Ordinary Madness

1981
×
★★★
Edit this entry  
17
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
★★★★
Edit this entry  
16
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Golden Mouth

Golden Mouth

1963
×
★★★★
Edit this entry  
15
Roberto Carlos em Ritmo de Aventura

Roberto Carlos em Ritmo de Aventura

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
India: Matri Bhumi

India: Matri Bhumi

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Shaft

Shaft

1971
×
★★★½
Edit this entry  
08
Long Way Home

Long Way Home

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
28
El Meraya

El Meraya

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Barbaric Land

Barbaric Land

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Twenty Days Without War

Twenty Days Without War

1976
×
★★★★
Edit this entry  
26
Breadcrumb Trail

Breadcrumb Trail

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Express Kidnapping

Express Kidnapping

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
O Insigne-Ficante

O Insigne-Ficante

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Amulet of Ogum

The Amulet of Ogum

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Dagon

Dagon

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dolls

Dolls

1987
×
★★★
Edit this entry  
14
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Carro de Bois

Carro de Bois

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Amanda

Amanda

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
High School

High School

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
The Waldheim Waltz

The Waldheim Waltz

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Age Out

Age Out

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Sunchaser

The Sunchaser

1996
×
★★★★
Edit this entry  
13
Class of 1984

Class of 1984

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Goat

The Goat

1921
×
★★★½
Edit this entry  
12
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hard Luck

Hard Luck

1921
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★★
Edit this entry  
11
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★½
Edit this entry  
07
Excitation

Excitation

1977
×
★★★
Edit this entry  
06
Pursued

Pursued

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jaime

Jaime

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Trás-os-Montes

Trás-os-Montes

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry