Sort by

joaopedrofaro has logged 14 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Holy Girl

The Holy Girl

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The 47 Ronin

The 47 Ronin

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Princess Yang Kwei Fei

Princess Yang Kwei Fei

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Red Light Bandit

The Red Light Bandit

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Oyuki the Virgin

Oyuki the Virgin

1935
×
★★★½
Edit this entry  
05
Moonrise

Moonrise

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry